Thanks to all who participated in the King of the Mountain 2018.

There were 169 entries judged and 86 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stRichard RomankoMunich Helles4A: Munich Helles
2ndSean KinnasFate's Singel Finger Salute26A: Trappist Single
3rdTim AliBono's A.F.18B: American Pale Ale
HMZach KosslowSteel City Smoke6B: Rauchbier

Best Brewer (53 Participating Brewers)

PlaceBrewer1st2nd3rdHMScore
1stRichard Romanko
** Best of Show Participant **
310011
2ndZach Kosslow
** Best of Show Participant **
131110
3rdTim Ali
** Best of Show Participant **
21109

Tie-breakers have been applied in accordance with the scoring methodology.

Winning Entries

Table 1: American and International Lagers (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRichard RomankoCzech Premium Pale Lager3B: Czech Premium Pale Lager
2ndZach KosslowTmave Pivo3D: Czech Dark Lager
3rdZach KosslowCzech Pale Lager3A: Czech Pale Lager

Table 2: Malty European Lagers (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRichard RomankoMunich Helles4A: Munich Helles
2ndRichard RomankoHelles Bock4C: Helles Bock
3rdCarlo WhiteCelebrator6C: Dunkels Bock

Table 3: Bitters (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDoug ScalfanoThe Upside Down5B: Kolsch
2ndZach KosslowAltbier7B: Altbier
3rdJerry MurphyDas Ebert Bier5D: German Pils
HMAdam JoyceDusseldorf!7B: Altbier

Table 4: Strong Bitters (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stFred MullnerFalse Flag11C: Strong Bitter
2ndJohn ErsteCitra Island IPA12C: English IPA
3rdCary BurrierBloody IPA12C: English IPA
HMPhilip BenoWho You Are?11C: Strong Bitter

Table 5: Mild and Brown ales (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stScott Smith
Co-Brewer: Chris Tryon
Number Station13A: Dark Mild
2ndDennis BacaBacahaven Scotch Ale14A: Scottish Light
3rdGerald Modica
Co-Brewer: Chris Sotkovsky
Downtown Brown13B: English Brown Ale

Table 6: Weissbier and Historical (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJessica IhmsGruit27A: Historical Beer
2ndZach KosslowAmerican Rye Lager27A7: Pre-Prohibition Lager
3rdScott Goodfellow
Co-Brewer: Geoff Goodfellow
Everyman's Weiss10A: Weissbier

Table 7: Irish StoutsAles (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTerry FuhrmanIrish I Made More15B: Irish Stout
2ndJohn CrillyBlack Hole Imperial Stout16C: Tropical Stout
3rdMike CozartI'm Half Irish15B: Irish Stout

Table 8: American Pale Ale (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim AliBono's A.F.18B: American Pale Ale
2ndMichelle Kish44 Way Pale Ale18B: American Pale Ale
3rdJordan Devido
Co-Brewer: Nick Duncan & Joe Aeppli
Pale Ale18B: American Pale Ale

Table 9: Amber and Brown American Ales (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stScott Goodfellow
Co-Brewer: Geoff Goodfellow
Bishop's Brown19C: American Brown Ale
2ndPeter RadoTribal Ale19A: American Amber Ale
3rdJohn CrillyAll Mine Brown Ale19C: American Brown Ale

Table 10: American Dark Ales (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPaul ShickChico Heights20B: American Stout
2ndJohn CrillyDark Nebula Porter20A: American Porter
3rdJordan Devido
Co-Brewer: Nick Duncan & Joe Aeppli
Porter20A: American Porter

Table 11: IPA - American (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJames AliBoggy's Delight21A: American IPA
2ndJustin MolenaurHopsmack21A: American IPA
3rdTyler JohnsonWhite IPA21B6: White IPA

Table 12: IPA - Specialty (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJordan Devido
Co-Brewer: Nick Duncan & Joe Aeppli
Knights of Neipa21B: Specialty IPA
2ndTim AliSession #6921B: Specialty IPA
3rdAnthony TarescavageHazy Pa21B: Specialty IPA

Table 13: Founders Cup (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKim WalbridgeCinnamon Metheglin36A: Founders Cup: Irish, Scottish, and English Beers, Ciders, and Meads

Table 14: IPA - Strong (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTerry FuhrmanWeeks Worth Of Hops22A: Double IPA
2ndCary BurrierJ. Primeau 7 C's22A: Double IPA
3rdJay O'Neill
Co-Brewer: Eli Urban
Double IPA22A: Double IPA

Table 15: Belgian Standard Ales (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSean KinnasFate's Singel Finger Salute26A: Trappist Single
2ndJoe SalopekSly Fox24B: Belgian Pale Ale
3rdScott Smith
Co-Brewer: Chris Tryon
Wet-Hopped Saison Auvil25B: Saison
HMTony EvangelistaBlondie25A: Belgian Blond Ale

Table 17: Fruit Beers (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichelle Kish44 Way Ruby Ale29A: Fruit Beer
2ndJessica IhmsTangerine Cream Ale29A: Fruit Beer
3rdJoe KossMi Cherry Porter29A: Fruit Beer
HMZach KosslowBerries 'n' Chill29A: Fruit Beer

Table 18: Fruit and Spice Beer (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim AliJalapeno Wheat29B: Fruit and Spice Beer
2ndNicholas DuncanPeanut Buster29B: Fruit and Spice Beer
3rdMichael Florez
Co-Brewer: Rose Florez
Jack Russell Terrorist29B: Fruit and Spice Beer
HMMarius FeketeMilk Boy29B: Fruit and Spice Beer

Table 19: Traditional Cider (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTodd DonnellyYour Average Run Of The Mill CiderC1A: New World Cider
2ndErica AntonExcelsior PalaceC1A: New World Cider
3rdTodd DonnellySteve... Steve PerryC1E: Traditional Perry

Table 21: Special Ciders (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTodd DonnellyVery Cherry CiderC2B: Cider with Other Fruit
2ndJoe SalopekApple And Pomegranite CiderC2B: Cider with Other Fruit
3rdTodd DonnellyGeauga Maple CiderC2F: Specialty Cider/Perry

Table 22: Wood Aged and Smoked Beers (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stZach KosslowSteel City Smoke6B: Rauchbier
2ndScott Goodfellow
Co-Brewer: Geoff Goodfellow, Joe Smith
Gutmensch Rauschbier6B: Rauchbier
HMJoseph Erste
Co-Brewer: Ed Hannan, Nick Greco, John Erste
Rye Barrel Russian Imperial33A: Wood-Aged Beer